Poradnik pielęgnacji psów ozdobnych: YORKSHIRE TERRIER

YORKSHIRE TERRIER

York to obecnie jedna z najpopularniejszych małych ras psów. Piękne brązowo czarne umaszczenie lub jaśniejszy włos, jedwabisty lub puszysty długi ogon, szpiczaste trójkątne uszka, bystre czarne oczka, a na głowie kitek z kokardą lub grzywka to charakterystyczne cechy Yorków.

Odpowiednio zadbany włos stanowi ozdobę i jest wizytówką dla rasy.

Fryzurka z reguły uzależniona jest od gustu właścicieli. Naturalny, piękny długi lejący włos wygląda okazale, jednak wymaga systematycznej pracy polegającej min. na kąpieli, czesaniu, podcieciu kosmetycznym, wszystko to przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków i narzędzi.

Najczęściej podczas klasycznego strzyżenia wykonujemy kilka wersji fryzur, którą dostosowujemy do psa oraz gustu właścicieli. W wersji Comfort stosujemy dodatkowo odżywki, ułatwiające rozczesywanie i poprawiające jakość szaty.

 

YORKSHIRE TERRIER

Grzbiet może być krótki lub półdługi, boki strzyżemy na krótko pod brzuszkiem, lub kształtujemy tak zwaną falbankę. Nogi formujemy nożyczkami, uwzględniając odpowiednią długość włosa dostosowaną do reszty. Główka najczęściej strzyżona jest na okrągło na tak zwanego szczeniaczka, z grzywką, lub w wersji z dłuższym włosem na głowie upinamy włos w kucyk. Uszka podgalamy formując trójkąciki, ogon zazwyczaj jest dłuższy.

Każdą pielęgnację poprzedza pielęgnacyjna kąpiel wraz z suszeniem podczas, którego przygotowujemy włos do dalszych zabiegów. Zawsze uwzględniamy podcięcie okolic intymnych,  stópek, pielęgnację uszu, oraz skracamy pazurki.

Aby uniknąć min. splątanego włosa lub kołtunów, oraz zaniedbania newralgicznych dla rasy okolic oczu zalecamy wizyty u groomera co około 2 miesiące. Systematyczne wizyty zmniejszają do minimum ilość pracy, którą właściciele wykonują samodzielnie w domu, aby utrzymać piękny wygląd swojego psa, oraz zapewnić mu dobre samopoczucie.

Systematyczna pielęgnacja dostoswana jest do pory roku i w każdej z nich ma ogromne znaczenie. Zadbany pupil czuje się komfortowo, a wizyty w salonie przebiegają sprawnie gdy piesek jest do nich przyzwyczajony.

 

wróć

Kontakt

sep
Gdańsk Południe
sep